16 آداب غذا خوردن که باید رعایت کنید + راهکاری برای ترک عادات غذایی بد

آداب معاشرت در غذا خوردن یکی از مهمترین آدابی است که باید از دروان کودکی بیاموزیم تا دیگران از غذا خوردن در کنار ما لذت ببرند، نه اینکه از نشستن در کنارمان فراری باشند.

یادگیری این اصول و قواعد نیز ابدا مربوط به سن و سال خاصی نیست. بهتر است والدین این اصول را ابتدا خودشان بیاموزند و سپس به فرزندان شان یاد بدهند.

در این مقاله سعی داریم به بیان اصول و قواعدی بپردازیم که نحوه صحیح غذا خوردن را به ما می‌آموزند. در ادامه ابتدا به بررسی 18 مورد از اصول و قواعد پرداخته و سپس قواعد غذا خوردن در رستوران را توضیح می‌دهیم. در پایان مقاله نیز به شما آموزش داده ایم که چگونه عادت های بد غذایی خود را ترک کنید.

توصیه می‌کنم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

آداب معاشرت در غذا خوردن چیست؟

همه ما در هنگام غذا خوردن عادت هایی داریم که از دوران کودکی در ما شکل گرفته. برخی از این عادت ها بد هستند و برخی خوب.

عادت های خوب به این صورت هستند که:

همیشه عادت داشته باشیم صبحانه بخوریم،موقع غذا خوردن صحبت نکنیم،آرام غذا بخوریم و غذا را خوب بجویم،کم غذا بخوریم،و….این عادت ها بسیار عادت های خوبی هستند و به ما کمک می‌کنند تا هم خودمان از غذا خوردن لذت ببریم و هم اطرافیان مان از غذا خوردن ما اذیت نشوند. اما در مقابل ممکن است عادت های بدی داشته باشیم که از آن بی اطلاع بوده و موقع غذا خوردن دیگران را اذیت کنیم.

منظور از نوشتن این مقاله یادگیری اصول غذا خوردن و رعایت آن است. اصول و قواعدی که جزو آداب و رسوم بوده و کمتر کسی آن‌ها را رعایت می‌کند.

برای یادگیری تعریف آداب معاشرت، توصیه می‌کنم مقاله زیر را بخوانید.

آداب معاشرت چیست ؟ توام از رفتارهای نادرست دیگران رنج می‌بری؟

آداب غذا خوردن

در غذا خوردن یک سری اصول و قوانین اولیه وجود دارد که باید در همه جا آن‌ها را رعایت کنید، چه در مهمانی، چه در محیط خانواده و منزل و چه در محیط دوستان.

رعایت این اصول نشان دهنده اتیکت و نزاکت شماست. اصولی مانند:

1)قوز نکردن

هنگام غذا خوردن قوز نکنید و صاف بنشینید و روی غذای خود خم نشوید. با این کار نمی‌توانید به تمام اتفاقات اطرافتان توجه کنید.

بهتر است آرنج های خود را نیز روی میز قرار ندهید.

2)ملچ و مولوچ نکردن

سر و صدا کردن در هنگام غذا خوردن و ملچ و ملوچ کردن کاری منزجر کننده است و حال دیگران را بد می‌کند. اغلب افراد به این موضوع بی توجه هستند.

اگر در خانواده کسی هست که از صدای ملچ و ملوچ دیگران بیزار است، در حضور او این کار را انجام ندهید.

3)تند غذا نخوردن

تند تند غذا خوردن شما علاوه بر اینکه باعث دل دردتان می‌شود، در مقابل دیگران جلوه خوبی ندارد. بنابراین بهتر است آرام آرام غذا بخورید و غذای خود را خوب بجوید.

4)دست زدن به مو یا صورت

برخی از افراد عادت دارند که همیشه با موهای خود بازی کنند و یا به صورت شان دست بکشند. اگر شما نیز این عادت را دارید مراقب باشید تا سر میز و در هنگام غذا خوردن این کار را انجام ندهید.

5)آداب غذا خوردن : جویدن با دهان باز

تصور کنید فردی مقابل شما نشسته و با دهان باز مشغول جویدن غذای خود است. حتی تصور این نوع غذا خوردن نیز حال شما را بد می‌کند، این طور نیست؟

پس مراقب باشید موقع غذا خوردن دهان خود را ببندید و با دهان باز غذا را نجوید.

6)صحبت کردن با دهان پر

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که موقع غذا خوردن عادت دارند صحبت کنند، عادت خود را باید ترک کنید.

اما اگر لازم شد صحبت کنید، ابتدا دهان خود را از غذا خالی کنید و سپس حرف بزنید. صحبت کردن با دهان پر باعث می‌شود غذا از دهان تان بیرون ریخته و دیگران را از غذا خوردن منصرف کند.

7)نوشیدنی نخوردن با دهان پر

یکی دیگر از اصول غذا خوردن این است که نوشیدنی را آخر غذا و با دهان خالی بنوشید. مانند برخی از افراد نباشید که با دهان پر نوشیدنی می‌خورند تا بتوانند لقمه های بزرگ خود را قورت بدهند.

8)کنار کذاشتن گوشی همراه

برخی از افراد حتی حاضر نیستند گوشی همراه خود را موقع غذا خوردن نیز از خود دور کنند و آن را کنار خود می‌گذارند و در هنگام غذا خوردن از آن استفاده می‌کنند. این کار اصلا در حضور دیگران خوشایند نیست.

ادب حکم می‌کند که در موقع غذا خوردن، به خصوص در مهمانی های رسمی گوشی خود را بی صدا کرده و در گوشه ای بگذارید. سپس بعد از غذا خوردن و زمانی که ظرف ها جمع شد، به سراغ گوشی خود بروید و آن را چک کنید.

9)استفاده درست از قاشق و چنگال

اگر قاشق و چنگال را مانند بیل در دست می‌گیرید و غذا می‌خورید، این عادت را باید کنار بگذارید. برخی از افراد نیز عادت ندارند از چنگال استفاده کنند و این کار باعث می‌شود تا دست خود را به غذا بزنند. این کار نیز به دور از اصول غذا خورد است.

10)آداب غذا خوردن : شستن دست ها

حتما قبل از غذا خوردن دست های خود را بشویید زیرا از همان مواد غذایی استفاده می‌کنید که دیگران استفاده می‌کنند. نشستن دست ها کاری غیر بهداشتی است.

11)پر نکردن دهان

لقمه های حود را کوچک بگیرید و قاشق خود را کمتر از مواد غذایی پر کنید تا دهان تان پر نشود.

12)خم نشدن برای برداشتن وسایل

اگر به وسیله ای روی میز و یا سفره نیاز دارید که از شما دور است، ابدا روی خم نشوید. از کسانی که به آن وسیله نزدیک تر هستند، تقاضا کنید تا آن را به شما بدهند. شاید یک نمک پاش باشد و یا کمی سبزی.

13)غذا نخوردن قبل از حضور بقیه

باید صبر کنید تا تمام افراد سر سفره و سا سر میز بنشینند و سپس شما شروع به غذا خوردن کنید. در غیر این صورت به عنوان فردی بی ادب در نظر دیگران شناخته خواهید شد.

14)آداب غذا خوردن : اشاره نکردن

در بعضی از مواقع بدون اینکه حواس مان باشد، موقع صحبت کردن، با کارد و چنگالی که در دست داریم به دیگران اشاره می‌کنیم. این کار باعث بی احترامی به دیگران می‌شود، بنابراین باید این عادت را نیز از خود دور کنیم.

15)برنداشتن غذا از ظرف دیگران

گاهی اوقات به اندازه ای با دیگران صمیمی می‌شویم که به خودمان اجازه می‌دهیم تا تکه ای از غذای دیگری را بدون اجازه و برای امتحان کردن از ظرفش برداریم. این کار به دور از اصول و قوانین غذا خوردن است.

حتی اگر فرد مقابل تان والدین، خواهر، برادر و حتی فرزندتان است این کار را انجام ندهید.

16)نخوردن سیر و پیاز

اگر در مهمانی های رسمی حضور دارید و یا بعد از غذا خوردن با فردی قرار ملاقات دارید، از خوردن مواد غذایی مانند سیر و پیاز که باعث بوی بد دهان تان می‌شود، خودداری کنید.

این کار هم صحبتی با شما را سخت می‌کند.

در رستوران نیز آداب و رسومی وجود دارد که حتما باید آن‌ها را رعایت کنید. در بخش بعدی با این آداب و رسوم آشنا خواهید شد.

آداب غذا خوردن در رستوران

همه افراد غذا خوردن در رستوران را ترجیح می‌دهند و در اغلب مواقع خانواده و دوستان شان را برای صرف غذا به رستوران دعوت می‌کنند. امروزه اکثر افراد قرارهای کاری با مشتریان شان را نیز در رستوران برگزار می‌کنند.

بنابراین بیش از گذشته لازم است که رفتار صحیح و قواعد غذا خوردن در رستوران را بدانیم و ادب را رعایت کنیم. ما به شما در این بخش از مقاله قواعد و آداب را آموزش می‌دهیم. اینکه باید میز رزرو کنید یا نه، چگونه با کارکنان ارتباط برقرار کنید، چطور غذا سفارش دهید و….

به این نکته توجه کنید که هر چه محیط رسمی تر و رستوران شیک تر باشد، رعایت قوانین و آداب مهمتر است. اما اگر بخواهید با دوستان صمیمی خود در مغازه ای کوچک غذا بخورید، لازم به رعایت همه نکات نیست، تنها باید اصول اولیه را رعایت کنید.

1)رزرو میز لازم است؟

اگر شما میزبان هستید و قرار شام رسمی با مهمانان تان دارید، باید قبل از هر چیز ابتدا میز را در رستوران مورد نظرتان رزرو کنید.

حتما در زمان رزرو بگویید که دوست دارید میزتان در گوشه ای دنج باشد یا در میانه سالن و چند نفر مهمان دارید. به این نکته هم بر اساس تمایلات و شرایط مهمانان تان می‌توانید توجه کنید که اگر تراس و یا محیط سربازی در رستوران وجود دارد، در آنجا میز رزرو کنید.

سپس نکته مهمتر این است که در زمان رزرو میز در مورد سوالاتی که در ادامه می‌نویسم هم پرس و جو کنید. زیرا شما میزبان مزاسم هستید و باید همه جوانب کار را بررسی کنید تا مهمانان تان از دعوت شما لذت ببرند. سوالاتی که باید بپرسید عبارتند از:

وضعیت پارکینگ رستوران چگونه است؟چه نوع غذاهایی در رستوران و با چه قیمت هایی سرو می‌شود؟قبل از رسیدن تمام مهمانان می‌توان سر میز نشست؟تا چه ساعتی می‌توانید میز را در اختیار داشته باشید؟اگر بخواهید میز را لغو کنید، چه شرایطی وجود دارد؟اگر تعداد مهمانان تغییر کرد، می‌توان میز رزرو شده را تغییر داد؟در صورت کودک داشتن مهمانان تان باید بپرسید آیا صندلی کودک دارند؟و از این قبیل سوالاتی که پرسیدن شان به کیفیت مهمانی شما کمک بسیاری می‌کنند.

2)نحوه تعامل با گارسون

یکی از مهمترین آداب غذا خوردن در رستوران، تعامل صحیح با گارسون است. این کار در میزان لذت بردن شما از غذا بسیار تاثیرگذار است. با گارسون ها محترمانه رفتار کنید و در رابطه با هر کار کوچکی که برای تان انجام می‌دهند از آن‌ها تشکر کنید.

برخی از افراد با گارسون ها تعامل برقرار نکرده و انجام هر کاری را وظیفه آن‌ها می‌دانند. شما اینگونه نباشید.

نکاتی که در ادامه بیان می‌کنم را در رفتار با گارسون رعایت کنید:

بهتر است درخواست های خود را محترمانه و با کلمه لطفا بیان کنید،در هنگام معرفی غذاها به صحبت های شان توجه کنید،زمانی که غذا را آوردند، در نحوه پخش آن‌ها را همراهی کنید،حضور گارسون را در هنگام گرفتن سفارش نادیده نگیرید.3)نحوه سفارش دادن غذا

سفارش دادن غذا در رستوران به معنی تصمیم گیری در مورد انتخاب پیش غذا، غذای اصلی و نوشیدنی است. به خوبی به منوی غذا و قیمت ها توجه کنید تا بتوانید تصمیم گیری درستی داشته باشید.

نکاتی که برای سفارش غذا باید رعایت کنید به این صورت است که:

قبل از اینکه همه افراد تصمیم شان را برای سفارش غذا نگرفته اند، نباید گارسون را صدا بزنید و او را معطل کنید.بستن منوی غذا به معنی انتخاب سفارش غذاست و گارسون بعد از دیدن این مورد برای گرفتن سفارش به نزد شما می‌آید. بنابراین نباید دوباره در انتخاب غذا تردید کرده و منو را باز کنید.اگر گروه تان به صورت حساب های جداگانه نیاز دارند و قرار است هر کسی دونگ خودش را پرداخت کند، قبل از سفارش این نکته را به گارسون اطلاع دهید.در صورت عدم توان تصمیم گیری برای سفارش، می‌توانید از گارسون بخواهید به شما غذاهایی را پیشنهاد بدهد.اگر می‌دانید که میزان پرس غذای مورد دلخواه تان بزرگ است و قصد دارید آن را با کسی تقسیم کنید، حتما به گارسون اطلاع دهید تا برای تان وسایل اضافه بیاورد.اگر مواد غذایی و یا مخلفاتی را دوست ندارید در کنار غذای خود داشته باشید، حتما به گارسون اطلاع دهید.4)رعایت نکات اساسی

حال که در مورد نحوه رزرو میز غذا، تعامل با گارسون و سفارش دادن آموزش دیدیم، لازم است به چند نکته مهم و اساسی دیگر نیز توجه کنیم.

شستن دست ها قبل از شروع غذا را فراموش نکنید،بلند بلند با یکدیگر و یا با تلفن همراه تان صحبت نکنید،به میز های دیگر ابدا نگاه نکنید و دیگران را موذب نکنید،در پایان غذا میز خود را نامرتب و به هم ریخته ترک نکنید،بیش از حد غذا سفارش ندهید تا روی میز بماند،اضافه غذای خود را با خود ببرید تا غذا دور ریخته نشود،هر چه را که لازم دارید از همان ابتدا سفارش دهید،بلند نخندید و قهقهه نزنید تا باعث سلب آرامش از دیگران نشوید.راهکاری برای ترک عادت های بد

در این بخش راهکاری را به شما آموزش می‌دهیم که با استفاده از آن‌ها به راحتی بتوانید ابتدا عادت های بد خود را بشناسید و سپس آن عادت ها را ترک کنید. با این راهکار به خوبی می‌توانید آداب غذا خوردن را جزوی از رفتارهای خود کنید. مراحل زیر را دقیق طی کنید و موارد بیان شده را به خوبی رعایت کنید.

1)لیست عادت های بد

دفترچه ای بردارید و لیستی از عادت های بد خود را موقع غذا خوردن در آن بنویسید. این کار نباید برای تان سخت باشد زیرا در محتواهای ابتدای مقاله به عادات بد اشاره کردیم و در مورد هر یک مختصری توضیح دادیم.

سعی کنید دفترچه را در نزدیک خود قرار داده و هر عادتی که یادتان آمد را در آن یادداشت کنیدو

2)رفع تک تک عادت ها

حال که به عادت های بد خود پی بردید، لازم است که برای رفع آن‌ها اقدام کنید.

برای این کار هر هفته یکی از عادت ها که از همه پر رنگ تر هستند را در نظر بگیرید. برای مثال با دهان پر صحبت کردن. سپس به مدت یک هفته هنگام غذا خوردن سعی کنید که با دهان پر صحبت نکنید.

سپس هفته بعد یکی دیگر از عادت هایی که مایل به ترک آن هستید را انتخاب کنید و به طور همزمان با عادت صحبت کردن با دهان پر، سعی کنید آن کار را نیز موقع غذا خوردن انجام ندهید.

مطمئن باشید به مرور زمان عادت های بد خود را اصلاح خواهید کرد.

آداب غذا خوردن صحیح را بیاموزید

احتمالا در بین تمام قواعد و رسومی که برای برقراری ارتباط با دیگران باید رعایت کنیم، مهمترین شان غذا خوردن است.در این مقاله 16 اصول غذا خوردن را بیان کردیم و به اصول غذا خوردن در رستوران نیز پرداختیم. در پایان نیز رهکار ترک عادت های بد غذا خوردن را گفتیم.

در کامنت ها برای ما بنویسید که چه کارهایی در هنگام غذا خوردن دیگران حال شما را بد می‌کند؟
The post 16 آداب غذا خوردن که باید رعایت کنید + راهکاری برای ترک عادات غذایی بد appeared first on معماری زندگی.